8/31/2018

Odličan primjer saradnje sa VARom - video i audio


VAR tehnologija je odnedavno postala jedna od najinteresantnijih tema kada je u pitanju suđenje. Vrlo često se pitamo na koji način teče komunikacija između sudijskog tima tima koji je zadužen za video podršku, a video klip na linku 
nam pruža mogućnost da to čujemo i povežemo sa situacijom na terenu za igru.

Inače u pitanju je utakmica finala FA Cupa Engleske između Chealsea i Manchester Uniteda, koja je završena pobjedom Chelsea 1- 0 i to iz kaznenog udarca dosuđenog zbog prekršaja koji ćete vidjeti na video klipu.

Ukratko, sudija utakmice je bio Michael Oliver, a u ovoj situaciji se može vidjeti jako puno pozitivnih elemenata koji se traže od sudije, kao što su pozicioniranje, čitanje igre, brzo trčanje, ulazak u kazneni prostor, saradnja sa pomoćnim sudijom, saradnja sa VAR-om, ispravno tumačenje izmjena PFI iz 2016 kada je u pitanju izricanje disciplinske mjere za prekršaje načinjene u kaznenom prostoru, upravljanje igračima, kontrola izvođenja kaznenog udarca, itd.

8/22/2018

Odlična saradnja sudijskog tima SL Benfica (POR) - PAOK FC (GRE)


U prvoj utakmici „play-off“ za plasman u grupnu fazu UEFA Lige šampiona između ekipa SL Benfica (POR) i PAOK FC (GRE) bilo je nekoliko interesantnih situacija od čega bih izdvojio onu iz 5' utakmice kada je poništen pogodak koji je postigla ekipa Benfice.


Na video klipu se vidi da je lopta upućena prema dvojici napadača Benfice, da prvi od njih dvojice pokušava da igra loptu i da nakon toga lopta dolazi do drugog napadača, koji se nalazi u ofsajd položaju, a koji loptu prima i postiže pogodak. Ova situacije je zanimljiva jer se ne vidi jasno da li je prvi napadač dodirnuo/igrao loptu ili ne. U slučaju da nije, odluka o ofsajd položaju bila bi neispravna.

U kadru imamo priliku vidjeti sudiju, sudiju pomoćnika, i dodatnog sudiju pomoćnika (iza vrata) i primjer saradnje sudijskog tima, kao i njihovo kretanje, postavljanje i komunikaciju.

1. Sudija utakmice je pročitao da će nakon oduzimanja lopte ekipa crvenih uputiti dugu loptu prema napadačima i odmah je krenuo u sprint što ga je dovelo u poziciju da mirno isprati akciju i eventualne duele igrača;
2. Pomoćni sudija stoji u liniji pretposljednjeg odbrambenog igrača, čitavo vrijeme fantastično prati njegovo kretanje, te tajnim znakom daje do znanja da misli da je u pitanju ofsajd;
3. U tom trenutku kreće ključni dio verbalne komunikacije u koju se uključuje i dodatni sudija pomoćnik iza vrata PAOKa;
4. Sudijski tim zajednički donosi odluku da je prvi napadač dodirnuo/igrao loptu te da je u pitanju ofsajd;
5. Pomoćni sudija, koji za sve ovo vrijeme nastavlja kretanje i prati akciju, ovu odluku i signalizira.

Usudim se reći da je u pitanju primjer za udžbenike kada je u pitanju saradnja sudijskog tima u cilju donošenja ispravne odluke. Čak se ni „zakašnjela“ signalizacija ne može smatrati greškom obzirom da je ona rezultat neophodne konsultacije sudijskog tima, da se sve desilo u jako kratkom vremenu i da je donešena ispravna odluka.

8/07/2018

Upravljanje i kontrola tehničkog prostora


Upravljanje i kontrola tehničkog prostora je dužnost, prije svega IV sudije, ali pomoć ostalih članova sudijskog tima nikada nije na odmet. Ovoga puta ću se osvrnuti na neodgovorno i neprihvatljivo ponašanje lica u tehničkom prostoru. Pravila fudbalske igre kažu:
·      Trener i ostala lica u tehničkom prostoru se moraju ponašati na odgovoran način;
·      Od lica u tehničkom prostoru se očekuje da se ponašaju odgovorno, poštujući pravila takmičenja,  fokusirajući se prije svega na vođenje svoga tima uz minimalnu interakciju sa IV sudijom i/ili licima u tehničkom prostoru
se nalazi detalj sa jedne od utakmica američke MLS lige. U toku akcije u kojoj je ekipa Minnesota United postigla pogodak, desila se situacija gdje su se napadač i odbrambeni igrač borili za poziciju. Tom prilikom, odbrambeni igrač je pao (u velikoj mjeri se i sam bacio), a trener njegove ekipe je verbalno i pokretima protestovao kod IV sudije, tražeći da se dosudi prekršaj. IV sudija je djelovao smireno i preventivno je, preko pomoćnog trenera, tražio da se trener smiri. Međutim, trener je u svom neodgovornom ponašanju otišao korak dalje, pa je šutnuo sjedište klupe za rezervne igrače, što je IV sudija ocijenio kao neprihvatljivo, te je istog trenutka od sudije utakmice tražio da isključi trenera, što je ovaj i učinio.
Savjet sudijama koji obavljaju dužnost IV sudije:
·      Ponašajte se pristojno i smireno, a licima koji se nalaze u tehničkom prostoru i/ili na klupi za rezervne igrače pristupajte preventivno, nikako na način koji može prouzrokovati konfrontaciju;
·      Razlikujte nedgovorno i neprihvatljivo ponašanje od ponašanja i ispoljavanja frustracija koje spadaju u prihvatljivo ponašanje u toku igre;
·      Koristite pristup “upozorenje – isključenje”, osim u situacijama kad je u pitanju ozbiljno neodgovorno ponašanje koje zahtjeva direktno isključenje.
Neodgovorno ponašanje znači:
·      Neprihvatljiv jezik i/ili gestikulacija prema službenim licima utakmice, kojima se očito pokazuje nepoštovanje ili pokušava uticati na njihovu odluku;
·      Šutiranje, udaranje ili bacanje stvari/objekata kao očit čin nepoštovanja;
·      Agresivno ponašanje prema službenim licima utakmice, licima u tehničkim prostorima, navijačima ili nekome drugom;
·      Jasno i namjerno napuštanje tehničkog prostora u cilju agresivnog protesta kod nekog od službenih lica utakmimce.
Jasno je da se ono što smo vidjeli na video klipu uklapa u gore navedeno i da IV sudija nije mogao dozvoliti da takvo ponašanje prođe nekažnjeno inače bi se nastavilo i dodatno eskaliralo. Takođe, neophodno je da se vidi da se službena lica ponašaju u duhu i štite  “imidž igre”.


7/07/2018

Brazil – Belgija


Sudijski tim na čelu sa sudijom Mažićem, pokazao je da je dostojan derbi meča četvrtfinala SP i da FIFA nije pogrešila što im je ukazala ovo povjerenje. Od svih elemenata suđenja koje je sudija Mažić demonstrirao impresionirali su njegova fantastična fizička sprema, preventivno djelovanje, upravljanje igračima, kretanje, pozicioniranje... U isto vrijeme, puno poštovanje treba odati i igračima obe ekipe koji su se borili sportski, fer i korektno.
Sa samog meča izdvojio bih dvije situacije.

Situacija 1:
U kaznenom prostoru Belgije, na napadača Brazila je klizećim startom startovao odbrambeni igrač Belgije uslijed čega dolazi do kontakta dvojice igrača, napadač pada, igrači Brazila traže kazneni udarac, sudija Mažić pokazuje da se ne radi o kaznenom udarcu, a na scenu stupa VAR.
Ovu situaciju možete vidjeti na videu https://vimeo.com/278725875.

Vidljivo je da je prije samog kontakta napadač Brazila skočio i čak imao namjeru da simulira, međutim dok je bio u skoku došlo je do pomenutog kontakta intenzitetom dovoljnim da se start okvalifikuje kao nedozvoljen (slika ispod).


Međutim, ključno za ovu situaciju je činjenica da se nedozvoljeni kontakt desio nakon što je lopta, svojim punim obimom, prešla poprečnu liniju terena za igru (slika ispod).

Dakle, sudijski tim je donio ispravnu odluku.

Situacija 2

Igrači Belgije su na svojoj polovini terena za igru presjekli napad reprezentacije Brazila i organizovali brzi kontranapad. Napadač je loptu vukao sredinom terena, direktno prema protivničkim vratima, da bi je u jednom trenutku proslijedio na desnu stranu svome saigraču. Odmah nakon toga na njega startuje odbrambeni igrač Brazila i pravi prekršaj, a sudija Mažić prati akciju, vidi da lopta dolazi do napadača na desnoj strani i u trku, nakratko mijenjajući smjer, ispravno dozvoljava i pokazuje prednost, a iz ovog napada Belgija postiže drugi pogodak. Situaciju možete vidjeti na 0:45 videa


Odlično čitanje igre, sprint, pozicioniranje na optimalnoj udaljenosti, pod optimalnim uglom i iza igrane lopte, anticipacija korisne prednosti, pregled rasporeda igrača na terenu za igru i izbjegavanje sudaranja, koncentracija na završnicu napada i igrača koji šutira... Sve ovo je, u ovom jednom napadu, demonstrirao sudija Mažić.

7/03/2018

Kazneni udarac Hrvatska – Danska


U osmini finala SP u Rusiji sastali su se Hrvatska i Danska, a dalje je, nakon uspješnijeg izvođenja kaznenih udaraca za dobijanje pobjednika, prošla reprezentacija Hrvatske. 
Iz ugla suđenja, najinteresantniji detalj je bio dosuđeni kazneni udarac za reprezentaciju Hrvatske u 117. minutu utakmice. Napadač Hrvatske Rebić je izašao sam ispred vratara, zaobišao ga, a onda je na njega, sa leđa startovao odbrambeni igrač Danske i napravio prekršaj. Odlični i pomalo teatralni sudija Pitana je ispravno dosudio kazneni udarac, ali je interesantno da se za disciplinsku mjeru za ovaj start, opredjelio za žuti karton. Mišljenja sam da je i ova odluka sudije ispravna. Zašto?

Pravila fudbalske igre kažu slijedeće: Kada odbrambeni igrač prekršajem u svom kaznenom prostoru spreči očitu priliku za postizanje pogotka i sudija dosudi kazneni udarac, počiniocu treba pokazati žuti karton ako je prekršaj napravljen u pokušaju da se igra lopta. Sprečavanje očite prilike za postizanje pogotka u svim ostalim slučajevima kada počinilac nije u mogućnosti igrati loptu (povlačenje, guranje, saplitanje, itd.) sudija mora okarakterisati kao prekršaj za isključenje.

Na videu se na 01:15 vide jasan pokušaj i namjera odbrambenog igrača da igra loptu u čemu je skoro i uspio. Ovakva ispravna odluka dodatno dobija na težini jer pokazuje fokusiranost i iskustvo sudije na dešavanje na samom kraju produžetaka, ali i na spremnost na konsultacije sa ostatkom sudijskog tima, čime prije svega mislim na tim za video pomoć.

https://www.youtube.com/watch?v=5_iIW2DZ8nc&t=67s

6/23/2018

Srbija – Švajcarska / kazneni udarac


Jako teško je bilo naći video koji iz nekoliko kamera pokazuje čitavu situaciju koja se desila u kaznenom prostoru Švajcarske. 

https://www.clippituser.tv/c/zkekww

Incident koji se desio bih podijelio u dva dijela, dozvoljenu borbu za poziciju i prekršaj. U prve 3 sekunde videa jasno se vidi kako dvojica odbrambenih igrača Švajcarske u isto vrijeme u svom kaznenom prostoru sprečavaju kretanje napadača Srbije povlačenjem. Nakon toga se vidi i napadačev pokret oslanjanja na protivnike u pokušaju da dođe do lopte. Po meni, ova dva dešavanja se mogu podvući pod međusobno povlačenje – borbu za poziciju.

U drugom dijelu incidenta lopta bez ikakve sumnje ide napadaču na glavu (ovaj video to ne pokazuje), a napadač pokušava da skoči i igra loptu. U tome ga rvačkim zahvatom i obaranjem na tlo sprečava odbrambeni fudbaler, što je ključni trenutak čitave situacije.

Mislim da je sudija pogrešio, prije svega jer nije dosudio kazneni udarac i samim tim odbrambenom igraču Švajcarske nije pokazao žuti karton, ali i zato što je dosudio prekršaj napadača.

Takođe, neshvatljivo je da sudija Brich u ovakvoj situaciji i na ovakvom takmičenju, nije tražio pomoć VAR-a što pokazuje određene karakterne osobine koje sudija na njegovom nivou ne smije da ima – nadobudnost, prepotentnost, tvrdoglavost... VAR je uveden upravo da bi se izbjegle ključne greške sudija na utakmicama, što je ova upravo bila, i da bi se, bez obzira na prvo-donešenu odluku, donijela ispravna odluka, pa taman to značilo i mijenjanje te prvo-donešene odluke.

Na kraju, očekivao sam da sudija Brich-ovog kalibra pokaže više hrabrosti i dozvoli čvršću, a samim tim i tečnu igru u kojoj bi sigurno vidjeli još više interesantnih i dopadljivih poteza i akcija. Ovako, čestim prekidima je igru sjeckao, pa bih rekao da je podlegao atmosferi medijskog prepucavanja igrača Srbije i Švajcarske i svega onoga sto nema veze sa fudbalom, te da se nije dovoljno dobro pripremio za utakmicu.

6/21/2018

Nekoliko situacija sa utakmice Rusija - Egipat


1.      Ono što vidim je borba, tj. međusobno guranje/potezanje dvojice protivničkih igrača, za poziciju u kaznenom prostoru Egipta. Mislim da sudija nije trebao zaustavljati igru jer su u ovoj borbi za poziciju, obojica igrača učestvovala na jednak način, u isto vrijeme i jednakim intenzitetom.
Za razliku od opisane u narednoj situaciji sudija ispravno nije zaustavio igru zbog jako slične situacije

2.     Dobro pozicioniranje sudije podrazumijeva dobra ugao gledanja, optimalnu blizinu dešavanju i čitanje igre, u ovom konkretnom slučaju, izbjegavanje putanje lopte prilkom šuta na vrata. Sudija je bio relativno dobro pozicioniran u početku napada Rusije i njegovom razvoju preko desne strane, ali je prilikom promjene smjera napada morao pretpostaviti da će igrač Rusije šutirati iz pozicije u kojoj se nalazio, te je morao naći načina da izađe iz linije šuta. Time što je zasmetao prilikom šuta, nije samo sprečio eventualno ozbiljno ugrožavanje vrata Egipta, tj. pogodak, već je time i započeo obećavajući napad Egipta (kontranapad).

3.      Razumijevanje prednosti je važan elemenat suđenja koji doprinosi tečnosti igre, a njena ispravna primjena nam pokazuje koncentraciju sudije, njegovo razumijevanje obećavajućeg napada i čitanja igre. U ovoj situaciji, sudija nije trebao zaustavljati napad ne zbog toga što je postajala mogućnost obećavajućeg napada (3 napadača Egipta protiv 7 odbrambenih igrača Rusije, na udaljenosti 70m od vrata Rusije) već zbog toga što bi doprinjeo tečnosti igre obzirom da igrača koji je dobio loptu niko nije napadao.

4.      VAR se još jednom pokazao kao izuzetan instrument za donošenje ispravne odluke. Ipak, čini mi se da je i ovdje sudija pokazao sklonost lošem pozicioniranju jer je ovaj napad morao pratiti sa pozicije više lijevo od one u kojoj se nalazio, što bi mu zasigurno dalo bolji ugao gledanja, a samim tim i veću mogućnost donošenja ispravne odluke.
Takođe, u ovakvim situacijama se od sudije pomoćnika očekuje da da svoje mišljenje o mjestu gdje se prekršaj desio/završio.





6/13/2018

Fudbalske sudije iz BiH na Mediteranskim igrama I U19 Evropskom šampionatu

Iskrene čestitke kako Damiru Laziću, tako i Irfanu Peljti i Damiru Belji.
Siguran sam da će se u skoroj budućnosti pojaviti još momaka čija će se imena spominjati u pozitivnom kontekstu!!!

Damir Lazić, jedan od najboljih pomoćnih sudija u BiH je dobio veliku čast, te će se nakon dolaska sa Mediteranskih igara uputiti u Finsku, gdje će predstavljati BiH na Evropskom prvenstvu u fudbalu za kategoriju do 19 godina.
Lazić je u ovoj sezoni Premijer lige BiH uz Davora Belju bio jedan od najboljih asistenata, pa se tako našao na listi putnika za Mediteranske igre u Španiji, odnosno Tarragoni, gdje će asistirati Irfanu Peljti.

Prema saznanjima do kojih je došao portal SCsport.ba, Laziću je pripala velika čast, te je odličnim suđenjem u ovoj sezoni, dobio poziv UEFA-e, da sudi na Evropskom prvenstvu za juniore koje se održava u Finskoj od 16. do 29. jula.
http://scsport.ba/sc-saznaje-jedan-od-najboljih-pomocnih-sudija-iz-bih-dijelit-ce-pravdu-na-evropskom-prvenstvu/



Utakmica otvaranja SP u fudbalu - Rusija 2018


Čast da sudi utakmicu otvaranja Svjetskog prvenstva u fudbalu dobio je Nestor Pitana, fudbalski sudija iz Argentine. Primjetićete da se na Svjetskom prvenstvu sudijski tim sastoji od 9 sudija, od kojih su dvojica rezervni i to “peti sudija” koji je u timu u slučaju povrede sudije asistenta, i jedan “dodatni video asistent sudija 3” koji je zadužen za eksternu komunikaciju sudijskog tima.

Match #1
Moscow, 14 June 2018 17:00 CET
Russia - Saudi Arabia
Referee: Néstor Pitana (ARG)
Assistant Referee 1: Hernan Maidana (ARG) 
Assistant Referee 2: Juan Belatti (ARG) 
Fourth Official: Sandro Ricci (BRA) 
Fifth Official: Emerson de Carvalho (BRA) 
VAR: Massimiliano Irrati (ITA)
AVAR1: Mauro Vigliano (ARG)
AVAR 2: Carlos Astroza (CHI)
AVAR3: Daniele Orsato (ITA)



Zarade sudija na Svjetskom prventsvu u fudbalu - Rusija 2018


Svjetska fudbalska krovna kuća (FIFA) već odavno je detaljno objasnila i otkrila koliko će zaraditi reprezentacije koje će ovog ljeta učestvovati na Svjetskom prvenstvu u Rusiji. Sada je poznato i koliko će biti plaćene fudbalske sudije koje budu sudile na tom takmičenju. Može se odmah reći da cifre nisu nimalo bezazlene, ali ni pretjerano velike.
Što se regiona tiče, ne treba dva puta pogađati koje će se najveće sudijsko ime naći u Rusiji. Srbiju će predstavljati sjajni Milorad Mažić, a mečeve će suditi i dvojica pomoćnih sudija također iz Srbije, Dalibor Đurđević i Milovan Ristić.
Španska Marca objavila je zarade sudija, a navodi se i to da one neće biti identične za sve, već u zavisnosti kojoj kategoriji pripadaju. FIFA je također rangirala sudije shodno iskustvu i napredovanju u karijeri.
Tako će sudije najvišeg renomea, poput Nijemca Felixa Brycha, Turčina Cuneyta Cakıra i Nestora Pitane iz Argentine biti plaćeni 57.000 eura za rad na Svjetskom prvenstvu, a uz to će zaraditi 2.500 eura po utakmici koju budu sudili. Pomoćnici će zaraditi daleko manje. Oni će za učešće na Mundijalu dobiti 20.000 eura, plus 1.600 eura za svaku utakmicu u kojoj će suditi. Inače, na šampionatu u Rusiji nastupat će 36 glavnih i 63 pomoćna arbitra.
Podsjetimo, Svjetsko prvenstvo održat će se od 14. juna do 15. jula u devet gradova Rusije.

6/09/2018

SP u fudbalu - Rusija 2018 / konac dijelo krasi

Poštvani čitaoci i pratioci bloga i ostali,

Primjetili ste da već odavno na blogu nije bilo novih postova, komentara ili analiza. Moja strast za fudbalskom igrom i primjenom PFI je jednako velika kao i prije, ali strast za  održavanjem bloga skoro da ne postoji. Jednostavno, nestali su i motiv i želja i entuzijazam. Skoro da su se ugasili, jer to su  duševna stanja koja je potrebno redovno hraniti.

Bliži se Svjetsko prvenstvo u fudbalu - Rusija 2018. Ma koliko demotivisan bio, odlučio sam ispratiti dešavanja na mečevima SP-a u mjeri koliko to bude moguće. A ako to bude kraj bloga, neka bude sa stilom, ipak je u pitanju najveće globalno fudbalsko dešavanje.

Za početak jedna priča koja se pojavila u medijima u posljednje vrijeme, a upravo govori o motivu i svemu onome što u kratkom vremenskom periodu jedan fudbalski sudija može proći. U pitanju je kontroverzni Mark Clattenburg, na ovom blogu proglašen za najboljeg UEFA sudiju 2016. godine, koji, vjerovali ili ne, sebe smatra sramežljivim.

Dio teksta opisuje situaciju nakon odlično i bez greške odsuđenog finala UEFA Lige šampiona. Kada je nakon utakmice uključio mobilni telefon, mediji i društvene mreže su se najmanje bavili odličnim suđenjem, a u centru pažnje je bio "gušterov jezik" tj. trenutak pred kraj meča kada je Clattenburg  osušena usta pokušao "ovlažiti" jezikom.

Tekst je na engleskom jeziku, ali vjerujem da će ga većina vas razumjeti.


Clattenburg: “Just a working-class guy who was lucky enough to do something I loved”

We haven’t seen much of Mark Clattenburg recently, but we will be over the  coming weeks. For a start, he is joining the ITV panel for a World Cup that will use VAR for the first time. The man who left the Premier League to take up a position as Saudi Arabia’s head of refereeing has plenty to say and should make for entertaining viewing. Tanned, toned and fresh from taking charge of the Crown Prince Cup final in Saudi, Clattenburg will look the part in Russia. And he feels that referees should have more opportunities to speak their mind. “That is one thing I would change”, he begins, “I would let referees have a voice. It was hard, especially when you are perceived in a certain way. People call me arrogant, but my friends and family know that’s not true. I’m shy, if anything. You have to carry yourself in a certain way around these top players, but do you think I walked around like that at home? It wouldn’t be allowed! There were so many situations I couldn’t speak about and that was frustrating, it leads to speculation you can’t control”.

OK then, let’s set the record straight. We start with John Obi Mikel, the Chelsea player he was accused of racially abusing during Manchester United’s 3-2 win at Stamford Bridge in 2012. “I had sent off two Chelsea players and there was an offside goal late on as well, so it was pretty heated coming off”, explains Clattenburg. “Mikel came into my dressing room and certain things happened which I’ll leave in there. But then Ramires made the allegation that I’d called Mikel a monkey on the pitch. The first few days I was soul-searching — you know you’re innocent yet you’re made to feel otherwise. It took four weeks for Chelsea to reveal the moment it had allegedly happened, and after that it was very quickly dismissed. But Bruce Buck (the Chelsea chairman) didn’t understand that referees are normal people living in a normal house. He thought we lived in a gated community with security and wandered into work every day carrying a washbag. The media were camped outside my house for days on end. It made world news. That is hard to deal with, I tell you. I knew it wasn’t true, but I could not speak. Me and my family went through hell — I even thought about quitting”. Even now, a sour taste lingers. “If Mikel had come out and apologised, OK, be a man about it”, he says. “But I haven’t got respect for someone who makes a mistake on someone else’s allegation and can’t then say sorry”.

It was in 2014 that Clattenburg was dropped from a round of top-flight fixtures after driving alone to an Ed Sheeran concert following a game rather than travelling with his officials. “That’s one way to get the weekend off,’ he laughs. ‘That was blown out of all proportion, like most things involving me”. Such as in 2013 when Southampton made an official complaint after Clattenburg told Adam Lallana: “You’re different since you’ve played for England. You never used to be like this”. Clattenburg reflects: “Well, he had changed! He was a nice guy, I got on with him. After England, he was completely different, that’s my opinion. And I chose to have that dialogue with players, it’s part of managing the game”. Finally, Craig Bellamy, of whom he once asked the Manchester City bench: “How do you work with him all week?” - “I was just being honest!” says Clattenburg. “He was the hardest player I ever had to referee - he always had a bloody answer”.

Attention turns to his role as the first referee to join a World Cup TV panel, lining up with regulars including Roy Keane, Martin O’Neill and Slaven Bilic. “I’m not there just to hang people out to dry when they make mistakes or go, “Yeah, he was great”, he says. “I want to explain how they made their decisions, right and wrong. There is a thought process we go through and I want to take the viewers inside the referee’s mind. It’s about insight, not just saying that should have been a red card or a penalty”. Just days before he left for Saudi Arabia last year, Clattenburg, now 43, honoured a fundraising commitment at a social club on the seafront in Seaham, County Durham. He could have made his excuses - his name was on the back pages with the news that the nation’s No 1 referee was leaving the country - but he kept his promise to a North East boys’ club. Clattenburg told one story that night which he repeated to Sportsmail. It hints at one of the reasons why this country’s top official was ready to walk away: his personality clash with referees’ chief Mike Riley and his governing body, the PGMOL. “We were away in a hotel and I was Mike’s fourth official”, says Clattenburg. “We came back after lunch and his speakers were missing from his bag. He came banging on my door: “Where’s my speakers?” I told him: “I haven’t got them”. We went to the game and I was off checking the team colours. When I came back my bag was all over the place in the dressing room, and he’d thrown everything out looking for those bloody speakers. I wasn’t happy. I said: “If you don’t put my clothes back in my bag I’ll f****** clip you”. That’s perhaps why he doesn’t like me!” Tantrums aside, there is a wider frustration with those at the helm of his profession. “I have a lot of respect for Mike because he has built a big organisation and given them more business sense”, he adds. “I just feel they get things wrong - they don’t retain their best guys. Graham Poll, Howard Webb, me, they’ve lost all that experience. Other countries are employing our top referees to educate their own. How can that be?”

Clattenburg had just refereed the biggest and best game of his life when he returned to the changing room at the San Siro. It was the Champions League final of 2016, won by Real Madrid following a penalty shootout with Atletico Madrid. The officials had been flawless. “I turned on my phone and all that came up were loads of pictures of me doing something daft with my tongue”, he says of the viral clip which was tagged ‘Clattenburg’s Lizard Tongue’. “I didn’t even know I’d done it. I think my mouth must have been completely dry. I’d just had the game of my career and all I’m watching is this Lizard Tongue! I couldn’t do it again if I tried”. Clattenburg, who had already presided over that year’s FA Cup final, went on to referee the final of Euro 2016 in which Portugal defeated France, a match awarded to him by UEFA chief and former World Cup final referee Pierluigi Collina. During conversation he will often mention the Italian unprompted. “He was a different class”, says Clattenburg. “He studied tactics, he knew before the player committed the offence what they were going to do. That’s the difference between someone like him and Mike Riley, who didn’t have that skillset. Not many do. But when Collina’s number came up on your phone, I’ll admit, you feared a telling-off. I remember after a Malmo versus Atletico Madrid game, he told me it was unacceptable I’d worn the same colours as one of the teams. He was right, it was amateurish. I thought my career was over. But the next week he gave me a big appointment and I felt a million dollars. I thought, “I’d die for you”. I went up another level. He turned me into a world-class referee”. With that elevation came the three prestigious finals in just two months. He does not reject the notion; however, that motivation then became an issue. “Definitely”, says Clattenburg. “I’d put so much into that year - commitment, fitness. It just exploded, getting all of the finals in one go. The only thing left after that was getting to a World Cup, and that’s my only regret. But sometimes job offers don’t come along, especially in refereeing. That’s why you see refs in the Premier League in their 50s. You’re stuck, there’s no get-out. I was given a chance and, financially, I could look after my family. Once I’d had a conversation with my wife, it all added up. And at least I can watch Newcastle with a little bit of enjoyment instead of watching the referee!”

Clattenburg was born in Consett, County Durham, and was refereeing in the Northern League at 19, by which time he was also working as an electrical engineer. “I used to go to Newcastle reserves games as a kid with one man and his dog and I’d watch the referees”, he says. “I started so young and became the youngest Football League referee in history at 24. That’s been beaten by another Geordie now, Michael Oliver, and quite rightly. But I’ll say to Michael, “Be careful, you can achieve everything too quickly”. It was the award of the FA Cup final - an honour allowed only once - which accelerated his decision to leave. But it is that match, a 2-1 win for Manchester United over Crystal Palace, which he also wishes he could re-referee more than any other. “It just didn’t work out in the crucial moments”, he says. “I wasn’t happy with myself. And that stays with you for days, you’re miserable at home. But it was Palace as well, and their fans had a thing about me. I had 13 games with them in the Premier League and they never got a win. I remember they played Aston Villa when they were rock bottom. I thought: “Great, this could be the end of it.” Then Wayne Hennessey threw one in and Villa won 1-0! I thought: “This run is just jinxed”. The abuse Clattenburg has received is not confined to the terraces. He was at the races one day when a sausage roll was thrown towards his head by a Chelsea fan. Then there are the online insults, which grew especially fierce after he revealed the tattoos celebrating his achievements of 2016. “They want you to be a perfect role model as a referee”, he says. “But life doesn’t work like that. I’m just a working-class guy who was lucky enough to do something I loved. The tattoos... I was proud, it was everything I’d worked for, I should be able to enjoy that”. Spend time with Clattenburg and it is hard to disagree with that sentiment. There is relief, you feel, that his cards are now on the table as opposed to in his pocket. But one last question: did he have Riley’s speakers? “No, I swear”, he laughs. “I’m still not sure if he’s found them!”