10/03/2017

Kazneni udarac - saradnja sudijskog tima

Na prvenstvenoj utakmici Primere,  između ekipa Athletic Bilbao – Athletico Madrid, imali smo priliku vidjeti koliko su u procesu donošenja ispravnih odluka važni koncentracija sudijskog tima na dešavanja na terenu za igru, saradnja unutar tima, te hrabrost i stepen povjerenja koje sudije imaju jedni prema drugima. 

Video se nalazi na   https://www.youtube.com/watch?v=jxYvHL0f0qg&app=desktop , a pomenuta situacija na 01'08“

Naime, prilikom jedne jako osjetljive situacije koja se odigrala u blizini kaznenog prostora Athletico Madrida, sudija utakmice je bio poprilično udaljen od mjesta dešavanja, a usudim se reći da nije pročitao slijed događaja niti predosjetio da bi se nešto bitno moglo desiti.
Sa druge strane, sudija asistent je bio izuzetno skoncentrisan na dešavanja u svojoj zoni odgovornosti, te je ispravno identifikovao prekršaj i mjesto prekršaja, što se, obzirom na mjesto dešavanja, od njega i očekivalo. Nažalost, na snimku ne možemo vidjeti način signalizacije sudije asistenta, ali u ovakvim situacijama je propisano da sudija asistent podigne zastavicu, signalizira prekršaj za napadajuću ekipu i, obzirom da se radi o kaznenom udarcu, potrči prema ugaonoj zastavici. Ono što se na snimku može vidjeti je da je sudija tražio verbalnu potvrdu o prekršaju i mjestu prekršaja i da je na kazneni udarac pokazao tek nakon konsultacije sa sudijom asistentom. Takođe, može se vidjeti da je sudija utakmice „zaštitio“ sudiju asistenta od protesta igrača, kao i govor tijela sudije asistenta koji jasno stavlja do znanja da je siguran u odluku koju je donio.

Na ovom primjeru jasno se vidi potreba za slijedećim:
-    Dogovor sudijskog tima prije utakmice - podijela odgovornosti, komunikaciji unutar tima                   (zastavicom, verbalno, tajnim znakovima), razmjena informacija o igri, igračima, itd;
-     Koncentracija na sva dešavanja na utakmici bez obzira na dio terena na kojem se odvija, i „očekuj       neočekivano“;
-     Hrabrost prilikom donošenja teških odluka;
-     Komunikacija unutar sudijskog time prije donošenja odluke;
-     Komunikacija prema vani – prema ekipama, gledaocima na tribinama, gledaocima pored malih           ekrana, itd;
-     Zaštita kolege sudije;
-     Govor tijela


Po svemu viđenom, sudijski tim je ispoštovao sve od gore navedenog, što je na kraju dovelo do donošenja ispravne odluke.

9/29/2017

Detalji sa utakmice UCL Borussia Dortmund - Real Madrid

Odigrana je utakmica 2. kola grupne faze grupe H, UEFA Lige šampiona, između Borussia Dortmund I Real Madrid, a sudija utakmice je bio Bjorn Kuipers, UEFA sudija elite kategorije. Generalno, sudija Kuipers je potvrdio zašto se nalazi u elitnoj grupi sudija I svojom lakoćom kretanja, postavljanja, čitanja igre, komunikacije sa igračima, upravljanja igračima, saradnje unutar sudijskog tima, identifikacije prekršaja… Ipak, na utakmici se desilo par interesantnih situacija koje ću ovdje iznijeti:

13’ – igranje rukom Sergio Ramos,  https://vimeo.com/235641698
Mišljenja sam da je sudija pogrešio i da se radi o igranju lopte rukom koja nije bila u prirodnom položaju, te da je sudija trebao dosuditi kazneni udarac. Obzirom da lopta ne ide u vrata, dakle da se ne sprečava pogodak, te da ne postoji mogućnost da loptom igra drugi napadač, nije potrebno izreći disciplinski mjeru.

28’ – prekršaj za opomenu/žuti karton Baleu, https://vimeo.com/235642665
Jasno se vidi vazdušni duel napadača I odbrambenog igrača u kojem napadač koristi ispruženu ruku kojom ostvaruje kontakt sa ramenom odbrambenog igrača. Mislim da je sudija pogrešio I da nije trebao opomenuti napadače jer se ovaj start ne može podvesti pod nedozvoljeno korišćenje ruku. U slučaju da je napadač koristio lakat s namjerom da udari protivnika, bez obzira u koji dio tijela, opomena bi bila više nego primjerena, ali u ovom slučaju, radi se o sasvim uobičajenom kontaktu I prekršaju igrača u borbi za loptu.

39’ – U samo jednoj akciji Kuipers je pokazao puno elemenata koji ga svrstavaju u elite grupu sudija: čitanje igre, brza reakcija, sprint, pravac kretanja, oprez, upravljanje igračima, govor tijela, autoritet…  https://vimeo.com/235646730
Kuipers je vidio prekršaj  I prirodu prekršaja nad napadačem br. 20 koji je bio daleko od lopte, ali je sačekao da vidi razvoj napada I rezultat centaršuta. Obzirom da razvoj akcije nije tekao u korist napadajuće ekipe, zaustavio je igru, dosudio direktan Slobodan udarac, a odbrambenom igraču dodijelio opomenu. Nije tolerisao ni nesportsko ponašanje igrača Reala , Modrića, koji je demonstrativno odmjeravao udaljenost živog zida od mjesta izvođenja direktnog slobodnog udarca, te ga je ispravno opomenuo.

68’ – mogući prekršaj nad Baleom u kaznenom prostoru Borussia Dortmunda, https://vimeo.com/235643619
Napadač ima loptu pod kontrolom I dolazi na sam rub kaznenog prostora. Odbrambeni igrač startuje s leđa I igra loptu jedva je dotičući, a nakon toga, nemajući kontrolu nad svojim tijelom, na poprečnoj liniji kaznenog prostora, drugom, povijenom nogom, staje na protivnikovo stopalo, sapliće ga I sprečava njegovo dalje kretanje. Mišljenja sam da se radi o prekršaju za koji je sudija trebao pokazati kazneni udarac, ali pravilnu procjenu mu je otežao I sam napadač pre-naglašavajući kontakt, pa sve skupa izgleda kao da je u pitanju simuliranje. Razmišljanje da je prilikom starta, odbrambeni igrač prvo igrao loptu, ga ne amnestira od kažnjavanja naknadnog nedozvoljenog kontakta. 



9/25/2017

Dvije lopte u terenu za igru

Prije nekoliko sedmica odigrana je prvenstvena utakmica njemačke Bundes lige između ekipa Hoffenheim i Bayern Munchen. Vrlo interesantna situacija se desila prilikom postizanja drugog pogotka domaćih za vođstvo od 2-0, kada su se u terenu za igru u istom trenutku kada je postignut pogodak nalazile dvije lopte. Link situacije

Za opisanu situaciju nemam sigurno tačan odgovor,a jedino konkretno što sam mogao naći u PFI je da:
-     - ako je igra u toku i na terenu se nađe druga lopta/predmet/lice koja/i/e utiče na igru – igra se mora zaustaviti;
-     - ako je igra u toku i na terenu se nađe druga lopta/predmet/lice koja/i/e ne utiče na igru – igra se ne mora zaustaviti
Nažalost, nigdje se ne spominje šta učiniti ako se prilikom izvođenja nastavka igre u terenu nalazi druga lopta.
Moje mišljenje vezano za  slučaj sa video materijala je da druga lopta nije uticala na igru, te da je pogodak regularan i da bi pogodak trebao biti priznat, ali zadržavam određenu rezervu zbog činjenice da je igra nastavljena jednom loptom dok je druga lopta bila u terenu za igru!?

Slična situacija se desila prije nekoliko sezona na utakmici Premijer lige BiH Slavija – Zvijezda i tumačenje Komiteta za sudije i suđenje NFSBiH je da se ovakav pogodak ne može priznati, tj. da se igra ne može nastaviti dok se u terenu za igru nalazi druga lopta.
Link sa te utakmice

9/22/2017

Hvala na povjerenju

Poštovani čitaoci i pratioci bloga,

Prošao je određen vremenski period u kom nisam postavljao ništa na blog. Vi ste to primjetili i zvali me, prilazili, slali mailove i pitali šta se dešava i zbog čega se na blogu više ne pojavljuju novi tekstovi i informacije...
Takođe, primjetio sam da blog čitaju svi oni koje interesuju PFI, prije svega fudbalske sudije, ali i igrači, navijači, sportski radnici i svi se pozitivno izjašnjavaju o načinu na koji blog funkcioniše.
Zbog svih vas, ali i zbog želje da razumijevanje i ispravna primjena PFI bude primjenjeno što više i što šire u fudbalskoj zajednici nastaviću sa aktivnostima bloga.
Hvala na povjerenju!!!

TRETMAN SUDIJSKIH GREŠAKA

Sudijske greške koje ne izlaze iz okvira standardnih sudijskih grešaka su sastavni deo fudbalske igre. Onaj ko tvrdi da je sudija načinio grešku namerno sa ciljem da se neki tim ošteti, ili da je sudija namernom greškom pomogao drugom timu dužan je to i da dokaže. U pravu važi pravilo koje kaže da krivicu dokazuje onaj ko tuži,  ne dokazuje svoju nevinost optuženi. To bi u jednom pravno uređenom društvu trebalo da bude jasno. Ako je društvo pravno ne uređeno, ili samo delimično uređeno onda je moguće sve i svašta. Namerne greške sudija su predmet za pravno procesuiranje, a ne samo za strukovno. To je jedna druga priča koja nema veze sa fudbalom i sportom uopšte.

Ovom prilikom želim da se osvrnem na standarne sudijske greške i eventualne posledice koje one mogu sa imaju po sudiju. Nemaju sve standardne greške istu težinu. Neke od njih, zbog svoje izražajnosti deluju jače. Tako npr. kod procene namernog igranja lopte rukom u kaznenom prostoru često se dešava da sudije pogrešno procene situaciju, pogrešno pročitaju igračevu nameru. Takve situacije jesu diskutabilne, ali nisu po spoljašnjosti izražajne. Samim tim greška je relativna jer je potrebno dodatno tumačenje kako bi se situacija razjasnila. Druga je situacija kada npr. kontakta lopte i ruke nema a sudija proceni da je kontakt postojao. Takva situacija je po svojoj spoljašnjosti veoma izražena, mesta za naknadno tumačenje nema pa samim tim i greška sudije postaje očigledna i jasna. Ista je situacija i sa procenom ofsajda.

Greška je greška i to nije sporno. Ali, imajući u vidu da izražajnost grešaka nije ista postavlja se pitanje kako greške tretirati u smislu odnosa prema sudiji. Kod onih grešaka koje zahtevaju dodatno tumačenje, dodatnu analizu u smislu pojašnjenja situacije, kod kojih postoji objektivni razlog (kompleksnost situacije) zašto sudija nije dobro rešio neku situaciju dovoljno će biti da se sudiji predoči urađena analiza kako bi on sam uvideo gde je pogrešio i kako bi u budućnosti znao kako prići rešavanju takvih i sličnih situacija. Mesta za nekakve kazne, suspenzije i tome slično u konkrtetnom slučaju nema. Međutim, ako se kod jednog sudije to često ponavlja, ako se pokaže kontinuitet u pravljenju takvih grešaka, slabost u rešavanju kompleksnih situacija, onda je potrebno sudiju malo odmoriti, dati mu prostora da bez pritiska o tome razmisli.

Kada su u pitanju greške koje su izražajne, koje ne zahtevaju dodatnu analizu onda je potrebno primeniti drugi princip. Treba primeniti princip „jasna greška-transparentna odgovornost“ ali bez preterivanja u  potenciranju značaja učinjene greške i odgovrnosti sa kojom se sudija suočava. To znači primeniti sledeći rezon: greška je učinjena-grška je očigledna- odgovornost postoji i ona će biti verifikovana-razmisli o učinjenoj greški-nastavi da sudiš. Ono što je od krucijalnog značaja je proceniti nivo odgovornosti sudije. Taj nivo odgovornosti ne sme da se pretvori u lov na veštice, ne sme da bude simbol diktature i samovolje, ne sme biti poligon za osvetu i zluradost, ne sme da bude uništavanje svega onoga što sudija pozitivno ima u sebi. Jedna izražajna greška ne sme uništiti sudijino biće. Nivo odgovornosti pre i iznad svega mora da ima edukativni karakter. Treba znati da sudija koji je načinio jednu izražajnu grešku biva u dobroj meri psihički uzdrman. Zbog toga takvom sudiji treba mnogo pažnje posvetiti jer postoji potencijalna opasnost da se sudija u traganju za integritetom izgubi. Ako se sudija u tom traganju izgubi, onda je on definitivno izgubljen a tada nije dobar ni sebi, ni kolegama, ni fudbalu.

Najgori mogući scenario je sudiju nakon učinjene greše, izražajne ili ne izražajne, „razapeti konjima za repove“. Uvesti neke drakonske kazne i vremenske suspenzije kako bi se drugima dalo na znanje, kako bi se drugima dali dokazi. Onaj ko tako nešto uradi nema blage veze o delikatnosti poziva fudbalskog sudije, ne razume šta znači grešiti, nema osećaj za procenu nivoa greške, ne zna pronaći meru odgovornosti. Jednom rečju takva osoba je zalutala u fudbalu šta god ona mislila. Samo onaj ko ništa ne radi, taj i ne greši.

  

Tekst je u cijelosti preuzet sa bloga "Fudbalski sudija". Hvala kolegi Radovanu Zubcu za dozvolu korišćenja materijala sa njegovog bloga.

5/22/2017

Kako nas može zavarati ugao gledanja (kamere) !!!

Poštovani čitaoci,

Za sve vas koji pratite blog putem računara kratka informacija: na desnoj strani bloga postoji ikonica ČITAOCI (ЧИТАОЦИ) I PRATI (ПРАТИ).
Molim Vas da kliknete na „PRATI (ПРАТИ)“ što će omogućiti da budete obavješteni kada se na blogu pojave novi tekstovi.
                                                                                                                      Administrator

Koliko je ofsajd položaj važan elemenat PFI govori i činjenica da je jedno čitavo pravilo, Pravilo 11, posvećeno samo njemu.

Sve dužnosti sudije asistenta jednako su važne, ali se  usuđujem reći da je donošenje odluke o kažnjavanju ofsajd položaja često najteža, a definitivno i najkomplikovanija odluka od svih. 
Najkomplikovanija je zato što kažnjavanje ofsajd položaja zahtijeva čitanje i pregled igre, odličnu prostornu orijentaciju, razlikovanje igrane od blokirane lopte, uticaj na protivnika, brzinu kretanja igrača i lopte, komunikaciju u sudijskom timu (saradnja sa sudijom utakmice, dodatnim sudijom asistentom...) i još mnogo, mnogo toga.
Sa druge strane, najteža je zato što zahtjeva izuzetnu koncentraciju, fizičku spremnost i pokretljivost koja se prije svega odlikuje u brzom bočnom (lateralnom) kretanju, kada je sudija asistent tijelom okrenut terenu za igru, kao i spremnosti na promjenu kretanja iz bočnog u kretanje kada se tijelo okreće prema ugaonoj zastavici. I naravno, uz sve navedeno treba jasno da se  vidi raspored igrača u trenutku igranja lopte (dodavanja), a imajući na umu da igrač u punom trku napravi 5-6 koraka u sekundi, tj 1-2 koraka u treptaju oka. Ako je uz to još u pitanju istovremeni izlazak odbrambenih igrača iz posljednje linije odbrane i utrčavanje napadača...

U svakom slučaju, mnogi su spremni bez ikakvog razmišljanja tvrditi kako određeni ofsajd položaj treba biti kažnjen ili ne, a pogotovo ako se konkretna situacija gleda na ekranu, sa usporenim snimkom, itd. Ne jednom se desilo da nas i uz svu navedenu pomoć takva slika zavara iz jednostavnog razloga što optička varka i gledanje jedne akcije zavisi od ugla kamere i samo ako je kamera postavljena tačno u liniji sa pretposljednjim igrače odbrane i na snimku se u isto vrijeme vidi trenutak upućivanja lopte možemo prihvatiti objektivnost onoga što vidimo.

U pretposljednjem kolu HNL u kojem je su se sastali NK Slaven Belupo i NK Rijeka, slavili su gosti rezultatom 0:2 što je bio uvod u osvajanje titule šampiona Hrvatske. Drugi pogodak je očit primjer koliko kamera, kao i mjesto na tribinima sa kojeg se gleda utakmica, može da zavara prilikom donošenja zaključka o sudijskoj odluci..
Iz ugla kamere koja je snimila situaciju zabilježio sam položaj pretposljednjeg igrača odbrane i napadača prilikom šuta na vrata. Na prvi pogled, pa čak i kada se malo bolje pogleda, snimak pokazuje da se radi o ofsajd poziciji napadača koji posljednji igra loptom i postiže pogodak.




Međutim, ova druga slika sa povučenim linijama nam pokazuje da se ne radi o ofsajdu. Istina, slika takođe pokazuje i da se sudija asistent ne nalazi u liniji pretposljednjeg igrača odbrane, ali o kretanju i pozicioniranju sudija nekom drugom prilikom...




Zbog toga, kada gledate fudbalsku utakmicu i niste u liniji pretposljednjeg igrača, a spremni ste tvrditi da se ne/radi o ofsajd položaju imajte na umu ovaj tekst i ove dvije fotografije.




5/16/2017

Kazneni udarac - primjena najnovijih izmjena PFI i pravilno izvođenje

Poštovani čitaoci,

Za sve vas koji pratite blog putem računara kratka informacija: na desnoj strani bloga postoji ikonica ČITAOCI (ЧИТАОЦИ) I PRATI (ПРАТИ).

Molim Vas da kliknete na „PRATI (ПРАТИ)“ što će omogućiti da budete obavješteni kada se na blogu pojave novi tekstovi.


                                                                                                                      Administrator

Svi mi koji smo sudili, sudimo i gledamo fudbalske utakmice smo svjesni činjenice da se u toku igre dešavaju i najbanalnije situacije koje se često, bez obzira na stepen takmičenja i kvalitet suđenja, previde i ne sankcionišu. U nastavku ću dati pozitivne primjere u kojima se sudijski tim ponašao i presudio u skladu sa  onim što se desilo u terenu za igru, kao i primjere gdje sudijski tim nije adekvatno reagovao. Kao i uvijek, za ispravno presuđivanje bilo koje situacije na terenu, apsolutno je neophodna potpuna koncentracija i saradnja sudijskog tima.

Primjena najnovijih izmjena PFI – kazneni udarac

U utakmici druge portugalske lige između B tima Sportinga i Academice koja je završena rezultatom 1 : 2, Academica je došla do izjednačenja pogotkom iz kaznenog udarca. Ništa neuobičajeno, osim načina na koji je taj kazneni udarac počinjen. Loptu koja je išla pored gola i preko poprečne linije terena za igru, rukom je igrao zamjenski igrač Sportinga koji je bio na zagrijavanju. Sudijski tim je odlično vidio da je zamjenski igrač Sportinga loptu igrao rukom prije nego je cijelim svojim obimom napustila teren za igru, a onda je, obzirom da se ta radnja desila u kaznenom prostoru njegove ekipe, ispravno dosudio kazneni udarac za napadajuću ekipu.

U ovom slučaju sudijski tim je pokazao saradnju i izuzetnu koncentraciju jer je do kraja pratio jednu lakciju u kojoj je lopta išla pored gola i po svim pravilima logike je trebala završiti van terena za igru. Ipak, sudijski tim je bio skoncentrisan do kraja što je dovelo do donošenja ispravne odluke u svjetlu najnovijih izmjena PFI za nastavak igre za prekršaje lica iz zapisnika u terenu za igru koji kaže „Ako je igra prekinuta zbog uticaja na igru od strane lica iz zapisniak (zamjenskog igrača, zamijenjenog ili isključenog igrača ili službenog lica ekipe) igra će se nastaviti direktnim slobodnim udarcem ili kaznenim udarcem“.

Međutim, u ovoj prilici treba imati na umu uputstvo o zagrijavanju igrača koje kaže da se, ako za to postoje uslovi, zagrijavanje igrača vrši iza prvog sudije asistenta. Ako to nije moguće, onda se igrači zagrijavaju svaki iza vrata svoga tima. U tom slučaju treba imati na umu dodatne instrukcije koje kažu da je zona zagrijavanja prostor između ugaone zastavice i mjesta gdje se ukrštaju poprečna linija terena za igru i uzdužna linija kaznenog prostora i koje je dobro označiti (npr. čunjevima). Ovo su elementi koji se usaglašavaju na briefingu prije početka utakmice, a za provođenje dogovorenog je ispred sudijskog tima zadužen četvrti sudija.

Procedura izvođenja kaznenog udarca

U posljednje vrijeme smo svjedoci nepravilnih izvođenja kaznenih udaraca koje sudije ne sankcionišu, a jedan takav slučaj se desio i u nedavno odigranoj uzvratnoj utakmici polufinala Lige Šampiona između Real Madrida i Atletico Madrida. Siguran sam da bi, da je u finale kojim slučajem prošao Atletico Madrid koji je postigao pogodak iz neispravno izvedenog kaznenog udarca, o ovom kaznenom udarcu bilo mnogo više pisano i rečeno.
Izvođač kaznenog udarca je prilikom šuta loptu igrao/dotakao dva puta što po PFI nije dozvoljeno, bez obzira na činjenicu da se okliznuo. Sudija je pogodak trebao poništiti, a igru nastaviti indirektnim slobodnim udarcem za napadajuću ekipu.

Slično se desilo i na utakmici italijanske Serie A na utakmici Sassuolo – AC Milan

Istina je da ove slučajeve nije lako detektovati, ali je ipak moguće. Baš kao i u opisanom slučaju na početku ovog posta, za to je potrebna apsolutna koncentracija i saradnja sudijskog tima kako bi se pravilno odgovorilo na sva moguća dešavanje na terenu. Upravo to nam pokazuje slijedeći video sa utakmice Manchester City – Leister City u kom sudijski tim dobro vidi nepravilno izvođenje kaznenog udarca i ispravno poništava pogodak, a igru nastavlja indirektnim slobodnim udarcem.

Ovi primjeri jasno pokazuju da u suđenju fudbalskih utakmica „Očekuj neočekivano“ nije samo fraza već izreka koja je nastala na osnovu velikog broja neočekivanih situacija koje su se dešavale na fudbalskim terenima.

I zato, sudijski tim mora biti skoncentrisan na utakmicu i dešavanja na terenu za igru od trenutka kada izađe u provjeru uslova terena za igru, do ulaska u svlačionicu nakon završene utakmice!!!!



4/25/2017

Gary Neville i Jamie Garager u posjeti treningu sudija engleske Premier League

Poštovani čitaoci,

Za sve vas koji pratite blog putem računara kratka informacija: na desnoj strani bloga postoji ikonica ČITAOCI (ЧИТАОЦИ) I PRATI (ПРАТИ).

Molim Vas da kliknete na „PRATI (ПРАТИ)“ što će omogućiti da budete obavješteni kada se na blogu pojave novi tekstovi.


                                                                                                                      Administrator

Gary Neville i Jamie Garager su bivši fudbalski asovi koji su igrali za Manchester United tj. Liverpool. Nakon završene fudbalske karijere postali su komentatorski tandem TV kanala Sky SPORTS na kojem iz svog ugla kometarišu utakmice engleske Premier League, između ostalog i sudijske odluke.

Ovaj dokumentarni film pokazuje njihovu posjetu trening sesiji sudijske organizacije Premier League i učešće na sudijskim treninzima, pregled situacija sa pojedinih utakmica i razgovor sa sudijama o tome kako i na koji način su odluke donešene. Vredno pomena je da sudije engleske Premier League svakih 15 dana dolaze u centar engleske kuće fudbala na provjere fizičke spreme, razgovore i analizu odsuđenih utakmica.


3/13/2017

Vaš zahtjev – analiza spornih situacija sa utakmice Barcelona – PSG

Poštovani čitaoci,

Za sve vas koji pratite blog putem računara kratka informacija: na desnoj strani bloga postoji ikonica ČITAOCI (ЧИТАОЦИ) I PRATI (ПРАТИ).

Molim Vas da kliknete na „PRATI (ПРАТИ)“ što će omogućiti da budete obavješteni kada se na blogu pojave novi tekstovi.

                                                                                                                      Administrator

Iz ugla suđenja utakmica Barcelona – PSG je bila izuzetno zahtjevna. Koliko god cijenili sudiju Aytekina, koji zasigurno spada u grupu najboljih evropskih sudija, UEFA je za ovu utakmicu ipak morala delegirati nekoga iz reda svojih zvijezda i najbojih među najboljima. Moj izbor bi bio Mark Clattenbourg ili Felix Brich.

Mišljenja sam da sudija Aytekin prikazanim suđenjem nije zadovoljio, prije svega u ključnim situacijama prilikom donošenja disciplinskih i tehničkih mjera (obe tehniče mjere je donio na asistenciju dodatnog sudije asistenta), te fizičkoj spremi (samo par sprinteva u ovako brzoj utakmici), kretanju i pozicioniranju (u par navrata je smetao igračima), pa čak i u samoj pripremi utakmice (simuliranje, saradnja unutar sudijskog tima). Nasuprot tome,  dopao mi se  njegov način komunikacije sa igračima na terenu za igru, empatija, personality i nametnuti autoritet.

U prvom poluvremenu sudija je donosio ispravne odluke, a bilo ih je dosta, pogotovo kada su u pitanju igranje lopte rukom, izricanje opomena za bezobzirne prekršaje (NOS) i prigovor na suđenje.
Drugo poluvreme je donijelo još više teških odluka koje je sudija morao donijeti, a navešću 5:

48’ – Ovaj kazneni udarac za Barcelonu je po meni bila najkomplikovanija odluka na čitavoj utakmici. Iskreno, mislim da se sudijska odluka može podržati, jednako kao i odluka da start nije za KU. U ovoj situaciji potrebno je imati na umu da je sudija utakmice prvo pokazao da se ne radi o KU, a da je konačnu odluku donio na intervenciju dodatnog sudije asistenta (AAR). U svemu što se vidi na videu ključna je jedna stvar – namjera odbrambenog igrača.
Njegov nespretan okret i početak pada nije razlog za KU, ali bih rekao da je bio apsolutno svjestan činjence da je napadač iza njega i da će doći do lopte, te mi se čini da je njegov posljednji korak bio produžen sa ciljem da zaustavi napadača.

Takođe, nakon konsultacije sa AAR sudija okreće leđa AAR-u i odlazi pokazujući na tačku za izvođenje KU, dok AAR ostaje sam suočavajući se sa nekoliko igrača PSG i jednim igračem Barselone. To se nikako nije smjelo desiti, sudija je morao osigurati da se igrači odmaknu od AAR, a kada to već nije uradio, morao je opomenuti bar jednog od igrača koji su protestvovali.

Video možete pogledati na https://vimeo.com/207559272

64’ – Neymarov start nad odbrambenim igračem PSG je čist primjer nasilničkog ponašanja i sudija je trebao napadača Barselone isključiti iz igre. Ono na šta se u ovakvim situacijama mora obratiti pažnja je cjelokupan ambijent. Naime samo 2 minuta prije ovog starta, PSG je smanjio rezultat na 3 – 1 i mnogima se činilo da je to kraj nade za Barselonu. Odbrana je uspješno osujetila napad Barselone i bez prekršaja oduzela loptu Neymaru koji svoju frustraciju zbog trenutnog rezultata i neuspjelog driblinga pokazuje tako što ustaje i sa leđa, bez namjere da igra loptu, udara igrača PSG po zglobu stajne noge. Sličan prekršaj je u utakmice UCL prošle godine napravio Nasri i UEFA ga je okarakterisala kao nasilničko ponašanje. Moram primjetiti da se ovaj start i namjera Neymara bolje vidi iz ugla kamere iza poprečne linije nego iz pozicije koju je imao sudija utakmice.

Poređenje ta dva starta možete vidjeti na  https://vimeo.com/207626961

85’ – Izuzetno brz kontranapad kojeg nijedan sudija na svijetu ne bi sustigao, ma koliko on bio brz i ma kako dobro čitao igru. I naravno, po nepisanom pravilu, baš tada se dešava start Mascherana s leđa nad Di Mariom koji se nalazio u očitoj prilici za postizanje pogotka. Za razliku od AAR koji se u drugom poluvremenu nalazio iza vrata PSG, AAR iza vrata Barselone nije imao petlju da javi šta se tačno desilo. Ili, ako jeste, onda je pogrešio jer je Mascherano startom na skočni zglob Di Marije prouzrokovao da ovaj u ključnom trenutku šuta izgubi ravnotežu i šutira daleko od gola. Nevjerovatno je da baš to, dakle takav očajan šut, sudija bar za trenutak nije uzeo u razmatranje kada je razmišljao o tome da li je prekršaja bilo ili ne. Takođe, kod ovakvog prekršaja sprečavanja protivnika u očitoj prilici za postizanje pogotka kada počinilac nije u mogućnosti igrati loptu, sudija mora isključiti počinioca iz igre. Zaključak je da je sudija pogrešio jer nije dosudio kazneni udarac za PSG i nije iskjučio iz igre igrača Barselone.

Ovu situaciju možete pogledati na https://vimeo.com/207560257

90’ – Kazneni udarac za Barcelonu je neispravno dosuđen. Da bi se dosudio prekršaj i direktan slobodan udarac, tj. kazneni udarac za kazneni prostor, treba biti jasno da postoji kontakt između odbrambenog igrača i napadača i da takav kontakt utiče na napadača i njegovu mogućnost da se kreće i/ili  igra loptom. U pripremi utakmice sudijski tim je morao razmotriti različita scenarija situacija koje će se dešavati, a ovo je upravo jedan od tih - simuliranje (jednog od najpoznatijih simulatora u fudbalu trenutno) u kaznenom prostoru u momentima kada se utakmica lomi, pod snažnim pritiskom igrača i publike.


Na kraju, ne mogu a da ne spomenem posljednji pogodak Barselone i fantastičnu odluku sudije asistenta kada je jednu izuzetno tešku ofsajd situaciju, u kojoj je napadač u kretanju bio u liniji sa pretposljednjim igračem odbrane, odlično vidio i dozvolio da se akcija, iz koje je postignut pogodak, nastavi. Donijeti takvu odluku, pod enormnim pritiskom u posljednjim sekundama ovako važne i po kretanju rezultata istorijske utakmice je nešto što će zasigurno biti upamćeno među, ne samo onima koji se interesuju za suđenje, već i među svim ljubiteljima fudbala uopšte!!!


3/08/2017

Sprečavanje očite prilike za postizanje pogotka u kaznenom prostoru – opomena ili isključenje???

Poštovani čitaoci,

Na desnoj strani bloga postoji ikonica ČITAOCI (ЧИТАОЦИ) I PRATI (ПРАТИ).
Molim Vas da kliknete na „PRATI (ПРАТИ)“ što će omogućiti da budete obavješteni  kada se na blogu pojave novi tekstovi.
                                                                                                                      Administrator

U utorak 07. marta odigrana je uzvratna utakmica knock-out faze UEFA Champions League između Arsenala i Bayern Minhena. Utakmicu je sudio sudijski tim iz Grčke u sastavu: sudija Tasos Sidiropoulos, AR1 Damianos Efthymiadis, AR2 Polychronis Kostaras, AAR1 Charalambos Kalogeropoulos AAR2 Alexandros Aretopoulos i IV sudija: Lazaros Dimitriadis.
Iz perspektive suđenja i primjene PFI najinteresantniji detalj se odigrao u 53. minuti kada je odbrambeni igrač Arsenala u svom kaznenom prostoru srušio napadače Bayerna. Iz perspektive igre i konačnog rezultata utakmice, ovo je bila odluka koja je imala presudnu ulogu.

Link ove situacije možete pogledati na https://streamable.com/kl7bp

Mišljenja sam da je sudija dobro procijenio prekršaj, te da je ispravno dosudio tehničku mjeru - kazneni udarac, ali da je pogrešio prilikom izricanja disciplinske mjere, kada je počiniocu prekršaja dodijelio opomenu, da bi nakon toga odluku promjenio i igrača ispravno isključio iz igre. O čemu se radi?
Jasno se vidi da se radi o očitoj prilici za postizanje pogotka koju definišu pozicija napadača na terenu za igru, njegov smjer kretanja, kontrola lopte i raspored odbrambenih igrača. Dakle, napadač se nalazi u kaznenom prostoru, kreće se napred po sredini gola i potpuno kontroliše loptu, te nema odbrambenih igrača ispred sebe i/ili u svojoj blizini koji bi ga eventualno mogli omesti).

Prije najnovije izmjene PFI disciplinska mjera za ovakav prekršaj je bila isključenje igrača. Međutim, nakon izmjena PFI izmijenili su se i kriterijumi za dodjelu disciplinske mjere koji kažu:
Kada igrač u sopstvenom kaznenom prostoru napravi prekršaj nad protivnikom i na taj način spreči očiglednu priliku za postizanje pogodka, sudija će dosuditi kazneni udarac i igraču koji je napravio prekršaj pokazati žuti karton, osim:
-     ako je prekršaj držanje, povlačenje ili guranje ili;
-     ako igrač koji je napravio prekršaj nije pokušao da igra loptom ili nije postojala  mogućnost da uđe u duel za loptu ili;
-     ako je to jedan od prekršaja za koji se dobija crveni karton gde god se dogodi  na terenu za igru (npr. ozbiljan prekršaj, nasilničko ponašanje itd.).

U svim nabrojanim situacijama, sudija treba isključiti igrača iz igre.

Takođe, neizbježno je prokomentarisati način donošenja i promjene disciplinske mjere. Naime, sudija je odbrambenom igraču pokazao žuti karton, a nakon toga je promijenio odluku i isključio ga iz igre. Imajući u vidu težinu prekršaja promjena odluke je ispravna, a snimak nam pokazuje da je sudija odluku promijenio na osnovu informacija koje mu je dao dodatni sudija asistent (AAR), koji se nalazio iza gola. Čini se da je ovdje zakazao timski rad, tačnije komunikacija u timu jer:
-  Svoj trojici sudija je bilo jasno da se radi o prekršaju za kazneni udarac koji potencijalno nosi disciplinsku mjeru isključenje iz igre;
-    Vrijeme koje je sudijski tim trebao imati na raspolaganju od trenutka zaustavljanja igre do izricanja disciplinske mjere je moralo biti dovoljno dugo da se prokomentariše incident i donese ispravna tehnička i disciplinska mjera. Međutim, čini se da je sudija bio isuviše siguran u sebe i da je pokazivanjem opomene skratio vreme za komunikaciju, te da je ispravnu odluku donio tek promjenom odluke;

I na kraju signalizacija i pokazivanje odluka.

Iako indirektni učesnici, najvažniji elemenat fudbalske utakmice su navijači i gledaoci jer se fudbal na ovom nivou igra prije svega zbog njih. Velika većina ih nije upoznata sa PFI, a kamoli da prate izmjene i siguran sam da im je, kao i mnogim komentatorima utakmice, sinoć bilo nejasno šta se zapravo dešavalo... Sudije moraju znati da je signalizacija i pokazivanje odluka njihov način komunikacije kako sa učesnicima na terenu za igru i oko njega, tako i sa svima onima koji utakmicu posmatraju sa tribina ili putem medijskih kanala. Zbog toga sudije moraju biti sigurne da je procedura donošenja odluka, kao i signalizacija, jasna i ispravna kao bi gledaoci znali šta je i zbog čega odlučeno.



2/21/2017

Primjena najnovijih izmjena PFI – uticaj na igru lica iz zapisnika koja nisu u igri

Najveći derbi meksičkog fudbalskog prvenstva, utakmica Chivas – America, odigrana je prije nekoliko dana, a završena je minimalnom pobjedom domaćina 1:0.
Kuriozitet utakmice je situacija iz 76' kada je je ekipa Chivasa krenula u kontranapad koji je zaustavio trener America-e tako što je ušao u teren i sapleo igrača sa loptom, da bi ga potom sudija utakmice isključio. 

U cilju edukacije, komentarisaću akciju sa  https://www.youtube.com/watch?v=TekmkrvBPlk

Za konkretnu situaciju sa linka pravilo glasi: „Ako je igra prekinuta zbog uticaja na igru od strane službenog lica ekipe, zamjenika, zamjenjenog ili isključenog igrača, igra će se nastaviti direktnim slobodnim ili kaznenim udarcem“
Dakle, sudija utakmice je postupio u skladu sa posljednjim izmjenama PFI i  ispravno isključio trenera koji je napravio prekršaj. 
Ono što se ne vidi je način na koji je igra nastavljena, a prema pravilu to treba uraditi direktnim slobodnim udarcem sa mjesta gdje se prekršaj dogodio. Da se kojim slučajem ovo isto  desilo u kaznenom prostoru, sudija bi umjesto direktnog slobodnog, morao dosuditi kazneni udarac. Do sada se za ovakvu reakciju zvaničnika iz zapisnika dosuđivalo spuštanje lopte, a zamjenika ili zamijenjenog igrača indirektan slobodan udarac sa mjesta prekršaja.

I ova situacija pokazuje da se iole komplikovane odluke donose uz timski rad i konsultacije unutar sudijskog tima. Vidljivo je da je sudija asistent dobro pozicioniran, da je fokusiran na loptu i dešavanja, te da o svemu obavještava sudiju utakmice, čak mu se sa usana može pročitati espulsio, espulsio (isključenje na španskom...). Obzirom na atmosferu i veliku buku, odlično je postupio dodatno prilagođavajući položaj elektronske komunikacije, a nije dozvolio da na tok komunikacije i prenos informacija utiču predstavnici sa klupe ekipe domaćina koji su mu bili iza leđa.

Za razliku od sudije asistenta, IV sudije nema u kadru kamere do trenutka obavljanja izmjene. Vjerovatno je za vrijeme prekršaja bio zauzet pripremom izmjene, međutim, prilikom prekršaja i masovne konfrontacije, morao je prekinuti pripremu zamjene i prići mjestu konfrontacije kako bi pomogao u kontroli dešavanja.




2/07/2017

Pozicioniranje i kretanje sudija prilikom kontranapada

Kao što znate Leister City je sezonu 2015/16 završio kao šampion Engleske u fudbalu. Način igre koju su prikazali dao nam je do znanja da se mogu smatrati velemajstorima kontranapada. Kada osvoje loptu traže najbrži mogući način da je prenesu do napadača koji su se pokazali izuzetno efikasnim.

Jesi li ti, kao fudbalski sudija spreman i u mogućnosti da predvidiš i ispratiš takav način igre???
U nastavku ćete imati priliku sagledati razvoj kontranapada, te dobiti nekoliko savjeta za kretanje i pozicioniranje tokom kontranapada.

Na slijedećem videu vidjećete nekoliko kontranapada koje su izveli igrači Leistera. Molim vas, obratite dobro pažnju na sudije utakmice i način kako su se oni ponašali na terenu u odnosu na promjene igre?

Šta ste vidjeli?
Vjerovatno ste vidjeli da se igra odvija jako brzo i da sudije nisu uvijek u mogućnosti ispratiti tu brzinu igre. Ne kažem da sudije rade bila šta neispravno, već jednostavno da je vidljivo da je izuzetno teško pratiti tako brzu igru. Kako bih vam pomogao, u daljem tekstu ću dati nekoliko savjeta o tome kako u ovakvim situacijama što više umanjiti eventualne “posljedice” za sudiju i kako bolje predviđati kontranapade.

Pet elemenata koje simbolizuju kontranapad

Stara i nova PFI (2016/17) spominju saradnju sudijskog tima i za kontranapad kažu: “Prilikom kontranapada, sudija pomoćnik treba da bude u mogućnosti da da informaciju o tome da li je načinjen prekršaj, ako jeste da li je načinjen  unutar ili van kaznenog prostora, te treba li se i koja disciplinska mjera izreći.” Npr. ako se radi o prekršaju načinjenom van kaznenog prostora, sudija pomoćnik će se jasno, nekoliko koraka, kretati duž uzdužne linije prema središnjoj liniji terena za igru i na taj način pokazati sudiji da nije u pitanju kazneni udarac.

Istina, od izuzetne je važnosti da vam sudija pomoćnik može i želi pomoći i da u sudijskom timu postoji međusobno povjerenje. Ali kao sudija utakmice, sigurno je da i sami želite da budete u mogućnosti pratiti igru i da želite da budete na pravoj poziciji onda kada bude potrebno donijeti odluku. Pod uslovom da sam dobro shvatio ovu želju sudije, osnovne stvari koje su mu potrebne da bi je ispunio su: mobilnost – biti u mogućnosti na vrijeme stići “negdje” (dakle fizička sprema); i pozicioniranje - znati gdje tačno na terenu se to “negdje” nalazi, te se postaviti na najoptimalniju poziciju. Za razliku od ekipa na terenu koje trebaju predvidjeti namjere i kretanja igrača protivničke ekipe, sudija to mora biti u stanju uraditi kada su u pitanju igrači obe ekipe.

Gore prikačeni video pomaže nam da vidimo šta se tačno dešava prilikom kontranapada i kojih to 5 elemenata simbolizuju korake/faze razvoja kontranapada za igrače:
1.     Prepoznavanje razvoja napada
2.     Preuzimanje posjeda lopte
3.     Rano odlučivanje
4.     Podrška napadu
5.     Finalno pozicioniranje

Baš kao kod igrača, i kod sudija se kontranapad razvija u 5 koraka, jako sličnih onima koji važe za igrače:

1.     Prepoznavanje razvoja igre
2.     Zauzimanje nove pozicije
3.     Rana reakcija (predviđanje kretanja napada)
4.     Praćenje napada
5.     Finalno pozicioniranje
Na fotografijama koje slijede  (uzetim iz prikačenog videa) pokazaću osnovne stvari koje sudija mora da prepozna:
  

1. Prepoznavanje razvoja igre

Kao sudija, morate biti svjesni okruženja u kom se nalazite!!! Šta se dešava na terenu, kako se razvija napad, do čega može dovesti trenutna situacija (start, oduzimanje lopte, ponašanje…)? Trebate znati i biti u mogućnosti da čitate igru, da prepoznate šta je to što igrači u terenu za igru u datoj situaciji mogu učiniti.
  


Na dijelu fotografije označenom brojem 3 se vidi igrač koji pokušava da spreči ili uspori vratara da se oslobodi lopte i započne napad svoje ekipe. Kada se pogleda čitava fotografija, nemoguće je nezapaziti da je 5 napadača Manchester United-a u liniji ili čak bliže poprečnoj liniji od golmana i da su još 2 u neposrednoj blizini ispred njega. Sve ovo dovodi do zaključka da je obrana MU razrijeđena i da postoji dosta prostora za efikasan kontranapad što je najvjerovatniji način daljeg razvoja igre.

2. Zauzimanje pozicije

Golman je došao do lopte i u prilici je da je proslijedi naprijed saigraču koji će sigurno (imajući na umu način igre ekipe, kontranapadom, i raspored igrača na terenu) započeti brz kontranapad, pa zato zauzmite novu poziciju. U videu ste vidjeli kako je sudija zadržao pogled na igraču koji je skakao ispred golmana. Tako i treba uraditi, ali taj pogled zadržite zaista kratko, a fokusirajte sa na razvoj igre. Kao što se vidi na slici, sudija je to već uradio, u trku je i leđima je okrenut golu Leistera.
 3. Rana reakcija (predviđanje)
Rana reakcija je blisko povezana sa zauzimanjem nove pozicije, ali sam ih želio zadržati pod istim podnaslovom  baš kako je urađeno i u prikazanom videu. Dakle, šta je prva stvar koju ćete učiniti kada predvidite kontranapad? Naravno, POTRČAĆETE!!!

Na narednoj fotografiji primjetićete da se sudija osvrće prema igraču MU. Moj savjet je da ne gubite mnogo koncentracije na nešto što se već desilo, posebno ako u blizini igrača jedne, nema igrača druge ekipe, pa se samim tim ne očekuju problemi.
Ipak, najvažnija stvar koja se vidi na ovoj fotografiji je da sudija brzo trči naprijed, da prati tok igre i očito, dobro predviđa razvoj kontranapada.


4. Praćenje napada
Kada ste odučili da trčite naprijed, morate nastaviti pratiti razvoj napada. U jednom trenutku igrač Leistera br.28 se zaustavio kako bi vidio raspored saigrača i protivničkih igrača i odlučio kome dodati loptu, što je sudiji dalo dodatno vrijeme u kom se približio liniji igranja lopte. Ipak, ne stajte, nastavite trčati naprijed, imajte na umu da je u pitanju kontranapad, da će igrač br. 28 odigrati loptu naprijed, da će se lopta kretati brže nego što vi možete trčati, a da se napadač prema kome će lopta biti upućena, nalazi daleko od vas. A vi prije svega želite biti blizu lopte onoliko koliko je to moguće/preporučivo.

5. Finalno pozicioniranje
Na kraju, vaš konačni cilj je da donesete ispravnu odluku, pa zbog toga vaša konačna pozicija treba biti dobra kako biste bili u mogućnosti vidjeti ako se nešto desi. Kada je u pitanju naredna fotografija moj komentar je da bi sudija u idealnom slučaju, naglašavam idealnom, trebao biti pozicioniran bliže nego što to jeste na fotografiji. Istina, ima čist i jasan pogled, ali trebao bi biti bliže. Ovaj kontranapad se završio šutem i pogotkom, međutim šta bi se desilo da je došlo do kontakta između protivničkih igrača, ili da je neko dodirnuo loptu a ona završila van granica terena za igru? Da li bi sa  ove udaljenosti sudija to mogao da vidi?
 Savjeti:
Biti dobro pozicioniran je često mnogo bolje nego moći brzo trčati. Sudija mora biti u mogućnosti predvidjeti razvoj situacije (čitati igru) i mudro odabrati poziciju, pa ću vam dati slijedeće savjete za predviđanje i ponašanje prilikom kontranapada:
§  Ne trčite odmah široko ili duboko (prema naprijed). Budite iza, a ne ispred lopte. To vam daje određenu mogućnost da se lakše prilagodite potencijalnim situacijama;
§ Koristite najbolji ugao gledanja. Promjenom kretanja lijevo ili desno omogućavate sebi dobar pregled situacije i donošenje ispravnih odluka;
§  Mislite unaprijed. Razmislite o mogućnostima dodavanja lopte. Ako znate u kom pravcu i gdje će lopta biti upućena možete se kretati prema tom mjestu i lako predvidjeti start ili dalji tok igre;
§  Uvijek budite na oprezu i fokusirani. Ovo važi za sve situacije, ne samo za kontranapade. Ali ako dođe do kontranapada fokusirajte se na njega i ignorišite prijašnje situacije koje su završene i više nisu važne (ovaj savjet važi za držanje koncentracije svih 90 minuta trajanja igre);
§  Krećite se. Nije potrebno bespotrebno trčati po terenu, u pojedinim situacijama i hodanje je prihvatljivo. Ali kada ste u pokretu, lakše je promjeniti pravac ili ubrzati nego kada mirno stojite. Jednostavno, fleksibilniji ste;
§  Budite fizički spremni i pripremite se za utakmicu. Redovan i svrsishodan trening je neophodan kako bi se ispratili kontranapadi, kao i priprema za utakmicu pomoću koje ćete prikupiti informaciju o načinu i taktici igre ekipa, fizičke spreme i svega ostalog što će vam pomoći u procesu donošenja ispravnih odluka za vrijeme utakmice.

Na slijedećem linku možete pogledati nekoliko kontranapada i procijeniti kako su se ponašale sudije i u kolikoj mjeri su adaptirali svoje kretanje i pozicioniranje.

Na kraju ovog posta, kao odličan primjer predviđanja razvoja igre, procjene i pokazivanja prednosti, a potom kretanja i pozicioniranja prilikom kontranapada je posljednji pogodak sa finalne utakmice Kupa BiH za sezonu 2015/16, Radnik – Sloboda (situacija na 01:22).