3/13/2017

Vaš zahtjev – analiza spornih situacija sa utakmice Barcelona – PSG

Poštovani čitaoci,

Za sve vas koji pratite blog putem računara kratka informacija: na desnoj strani bloga postoji ikonica ČITAOCI (ЧИТАОЦИ) I PRATI (ПРАТИ).

Molim Vas da kliknete na „PRATI (ПРАТИ)“ što će omogućiti da budete obavješteni kada se na blogu pojave novi tekstovi.

                                                                                                                      Administrator

Iz ugla suđenja utakmica Barcelona – PSG je bila izuzetno zahtjevna. Koliko god cijenili sudiju Aytekina, koji zasigurno spada u grupu najboljih evropskih sudija, UEFA je za ovu utakmicu ipak morala delegirati nekoga iz reda svojih zvijezda i najbojih među najboljima. Moj izbor bi bio Mark Clattenbourg ili Felix Brich.

Mišljenja sam da sudija Aytekin prikazanim suđenjem nije zadovoljio, prije svega u ključnim situacijama prilikom donošenja disciplinskih i tehničkih mjera (obe tehniče mjere je donio na asistenciju dodatnog sudije asistenta), te fizičkoj spremi (samo par sprinteva u ovako brzoj utakmici), kretanju i pozicioniranju (u par navrata je smetao igračima), pa čak i u samoj pripremi utakmice (simuliranje, saradnja unutar sudijskog tima). Nasuprot tome,  dopao mi se  njegov način komunikacije sa igračima na terenu za igru, empatija, personality i nametnuti autoritet.

U prvom poluvremenu sudija je donosio ispravne odluke, a bilo ih je dosta, pogotovo kada su u pitanju igranje lopte rukom, izricanje opomena za bezobzirne prekršaje (NOS) i prigovor na suđenje.
Drugo poluvreme je donijelo još više teških odluka koje je sudija morao donijeti, a navešću 5:

48’ – Ovaj kazneni udarac za Barcelonu je po meni bila najkomplikovanija odluka na čitavoj utakmici. Iskreno, mislim da se sudijska odluka može podržati, jednako kao i odluka da start nije za KU. U ovoj situaciji potrebno je imati na umu da je sudija utakmice prvo pokazao da se ne radi o KU, a da je konačnu odluku donio na intervenciju dodatnog sudije asistenta (AAR). U svemu što se vidi na videu ključna je jedna stvar – namjera odbrambenog igrača.
Njegov nespretan okret i početak pada nije razlog za KU, ali bih rekao da je bio apsolutno svjestan činjence da je napadač iza njega i da će doći do lopte, te mi se čini da je njegov posljednji korak bio produžen sa ciljem da zaustavi napadača.

Takođe, nakon konsultacije sa AAR sudija okreće leđa AAR-u i odlazi pokazujući na tačku za izvođenje KU, dok AAR ostaje sam suočavajući se sa nekoliko igrača PSG i jednim igračem Barselone. To se nikako nije smjelo desiti, sudija je morao osigurati da se igrači odmaknu od AAR, a kada to već nije uradio, morao je opomenuti bar jednog od igrača koji su protestvovali.

Video možete pogledati na https://vimeo.com/207559272

64’ – Neymarov start nad odbrambenim igračem PSG je čist primjer nasilničkog ponašanja i sudija je trebao napadača Barselone isključiti iz igre. Ono na šta se u ovakvim situacijama mora obratiti pažnja je cjelokupan ambijent. Naime samo 2 minuta prije ovog starta, PSG je smanjio rezultat na 3 – 1 i mnogima se činilo da je to kraj nade za Barselonu. Odbrana je uspješno osujetila napad Barselone i bez prekršaja oduzela loptu Neymaru koji svoju frustraciju zbog trenutnog rezultata i neuspjelog driblinga pokazuje tako što ustaje i sa leđa, bez namjere da igra loptu, udara igrača PSG po zglobu stajne noge. Sličan prekršaj je u utakmice UCL prošle godine napravio Nasri i UEFA ga je okarakterisala kao nasilničko ponašanje. Moram primjetiti da se ovaj start i namjera Neymara bolje vidi iz ugla kamere iza poprečne linije nego iz pozicije koju je imao sudija utakmice.

Poređenje ta dva starta možete vidjeti na  https://vimeo.com/207626961

85’ – Izuzetno brz kontranapad kojeg nijedan sudija na svijetu ne bi sustigao, ma koliko on bio brz i ma kako dobro čitao igru. I naravno, po nepisanom pravilu, baš tada se dešava start Mascherana s leđa nad Di Mariom koji se nalazio u očitoj prilici za postizanje pogotka. Za razliku od AAR koji se u drugom poluvremenu nalazio iza vrata PSG, AAR iza vrata Barselone nije imao petlju da javi šta se tačno desilo. Ili, ako jeste, onda je pogrešio jer je Mascherano startom na skočni zglob Di Marije prouzrokovao da ovaj u ključnom trenutku šuta izgubi ravnotežu i šutira daleko od gola. Nevjerovatno je da baš to, dakle takav očajan šut, sudija bar za trenutak nije uzeo u razmatranje kada je razmišljao o tome da li je prekršaja bilo ili ne. Takođe, kod ovakvog prekršaja sprečavanja protivnika u očitoj prilici za postizanje pogotka kada počinilac nije u mogućnosti igrati loptu, sudija mora isključiti počinioca iz igre. Zaključak je da je sudija pogrešio jer nije dosudio kazneni udarac za PSG i nije iskjučio iz igre igrača Barselone.

Ovu situaciju možete pogledati na https://vimeo.com/207560257

90’ – Kazneni udarac za Barcelonu je neispravno dosuđen. Da bi se dosudio prekršaj i direktan slobodan udarac, tj. kazneni udarac za kazneni prostor, treba biti jasno da postoji kontakt između odbrambenog igrača i napadača i da takav kontakt utiče na napadača i njegovu mogućnost da se kreće i/ili  igra loptom. U pripremi utakmice sudijski tim je morao razmotriti različita scenarija situacija koje će se dešavati, a ovo je upravo jedan od tih - simuliranje (jednog od najpoznatijih simulatora u fudbalu trenutno) u kaznenom prostoru u momentima kada se utakmica lomi, pod snažnim pritiskom igrača i publike.


Na kraju, ne mogu a da ne spomenem posljednji pogodak Barselone i fantastičnu odluku sudije asistenta kada je jednu izuzetno tešku ofsajd situaciju, u kojoj je napadač u kretanju bio u liniji sa pretposljednjim igračem odbrane, odlično vidio i dozvolio da se akcija, iz koje je postignut pogodak, nastavi. Donijeti takvu odluku, pod enormnim pritiskom u posljednjim sekundama ovako važne i po kretanju rezultata istorijske utakmice je nešto što će zasigurno biti upamćeno među, ne samo onima koji se interesuju za suđenje, već i među svim ljubiteljima fudbala uopšte!!!


3/08/2017

Sprečavanje očite prilike za postizanje pogotka u kaznenom prostoru – opomena ili isključenje???

Poštovani čitaoci,

Na desnoj strani bloga postoji ikonica ČITAOCI (ЧИТАОЦИ) I PRATI (ПРАТИ).
Molim Vas da kliknete na „PRATI (ПРАТИ)“ što će omogućiti da budete obavješteni  kada se na blogu pojave novi tekstovi.
                                                                                                                      Administrator

U utorak 07. marta odigrana je uzvratna utakmica knock-out faze UEFA Champions League između Arsenala i Bayern Minhena. Utakmicu je sudio sudijski tim iz Grčke u sastavu: sudija Tasos Sidiropoulos, AR1 Damianos Efthymiadis, AR2 Polychronis Kostaras, AAR1 Charalambos Kalogeropoulos AAR2 Alexandros Aretopoulos i IV sudija: Lazaros Dimitriadis.
Iz perspektive suđenja i primjene PFI najinteresantniji detalj se odigrao u 53. minuti kada je odbrambeni igrač Arsenala u svom kaznenom prostoru srušio napadače Bayerna. Iz perspektive igre i konačnog rezultata utakmice, ovo je bila odluka koja je imala presudnu ulogu.

Link ove situacije možete pogledati na https://streamable.com/kl7bp

Mišljenja sam da je sudija dobro procijenio prekršaj, te da je ispravno dosudio tehničku mjeru - kazneni udarac, ali da je pogrešio prilikom izricanja disciplinske mjere, kada je počiniocu prekršaja dodijelio opomenu, da bi nakon toga odluku promjenio i igrača ispravno isključio iz igre. O čemu se radi?
Jasno se vidi da se radi o očitoj prilici za postizanje pogotka koju definišu pozicija napadača na terenu za igru, njegov smjer kretanja, kontrola lopte i raspored odbrambenih igrača. Dakle, napadač se nalazi u kaznenom prostoru, kreće se napred po sredini gola i potpuno kontroliše loptu, te nema odbrambenih igrača ispred sebe i/ili u svojoj blizini koji bi ga eventualno mogli omesti).

Prije najnovije izmjene PFI disciplinska mjera za ovakav prekršaj je bila isključenje igrača. Međutim, nakon izmjena PFI izmijenili su se i kriterijumi za dodjelu disciplinske mjere koji kažu:
Kada igrač u sopstvenom kaznenom prostoru napravi prekršaj nad protivnikom i na taj način spreči očiglednu priliku za postizanje pogodka, sudija će dosuditi kazneni udarac i igraču koji je napravio prekršaj pokazati žuti karton, osim:
-     ako je prekršaj držanje, povlačenje ili guranje ili;
-     ako igrač koji je napravio prekršaj nije pokušao da igra loptom ili nije postojala  mogućnost da uđe u duel za loptu ili;
-     ako je to jedan od prekršaja za koji se dobija crveni karton gde god se dogodi  na terenu za igru (npr. ozbiljan prekršaj, nasilničko ponašanje itd.).

U svim nabrojanim situacijama, sudija treba isključiti igrača iz igre.

Takođe, neizbježno je prokomentarisati način donošenja i promjene disciplinske mjere. Naime, sudija je odbrambenom igraču pokazao žuti karton, a nakon toga je promijenio odluku i isključio ga iz igre. Imajući u vidu težinu prekršaja promjena odluke je ispravna, a snimak nam pokazuje da je sudija odluku promijenio na osnovu informacija koje mu je dao dodatni sudija asistent (AAR), koji se nalazio iza gola. Čini se da je ovdje zakazao timski rad, tačnije komunikacija u timu jer:
-  Svoj trojici sudija je bilo jasno da se radi o prekršaju za kazneni udarac koji potencijalno nosi disciplinsku mjeru isključenje iz igre;
-    Vrijeme koje je sudijski tim trebao imati na raspolaganju od trenutka zaustavljanja igre do izricanja disciplinske mjere je moralo biti dovoljno dugo da se prokomentariše incident i donese ispravna tehnička i disciplinska mjera. Međutim, čini se da je sudija bio isuviše siguran u sebe i da je pokazivanjem opomene skratio vreme za komunikaciju, te da je ispravnu odluku donio tek promjenom odluke;

I na kraju signalizacija i pokazivanje odluka.

Iako indirektni učesnici, najvažniji elemenat fudbalske utakmice su navijači i gledaoci jer se fudbal na ovom nivou igra prije svega zbog njih. Velika većina ih nije upoznata sa PFI, a kamoli da prate izmjene i siguran sam da im je, kao i mnogim komentatorima utakmice, sinoć bilo nejasno šta se zapravo dešavalo... Sudije moraju znati da je signalizacija i pokazivanje odluka njihov način komunikacije kako sa učesnicima na terenu za igru i oko njega, tako i sa svima onima koji utakmicu posmatraju sa tribina ili putem medijskih kanala. Zbog toga sudije moraju biti sigurne da je procedura donošenja odluka, kao i signalizacija, jasna i ispravna kao bi gledaoci znali šta je i zbog čega odlučeno.